سلول خورشیدی دو طرفه

 

پنل های خورشیدی دو طرفه:

بیشتر پنل های خورشیدی امروزه نور خورشید را ازطریق صفحه ای که رو به آسمان است دریافت می کند و به انرژی الکتریسیته تبدیل می کنند ,حال اگر قسمت زیرین و تاریک این صفحات می توانست نور برگشتی از زمین را هم به انرژِی الکتریسیته تبدیل می کرد بسیار مقرون به صرفه وحائز اهمیت بود.

سلولهای خورشیدی دو طرفه در حال حاضر قادر به نشستن پانل ها به صورت عمودی در روی زمین یا پشت بام ها و حتی به صورت افقی به عنوان سایبان پمپ بنزین هستند ، اما هنوز دقیقاً مشخص نشده است که این پنل ها در نهایت چقدر می توانند انرژی تولید کنند.

یک فرمول ترمودینامیکی جدید نشان می دهد که سلولهای bifacial که پانل های دو طرفه را تشکیل می دهند ، به طور متوسط ​​15 تا 20 درصد بیشتر نسبت به پانل های خورشیدی یک طرفه امروزی با در نظر گرفتن زمین های مختلف مانند چمن ، شن و ماسه ,بتن,خاک انرژی تولید می کنند.

این فرمول فقط شامل یک مثلث ساده است ، اما تقطیر مشکل بسیار پیچیده این فرمول می باشد که نیاز به سال ها مدل سازی و تحقیق دارد. این مثلث به شرکتها کمک می کند تا در سرمایه گذاری در سلولهای خورشیدی نسل بعدی تصمیمات بهتری بگیرند و بفهمند چگونه می توانند طراحی کنند.

یکی از دانشمندان این حوضه می گوید: “تقریباً 50 سال طول کشید تا سلول های تکی به صورت مقرون به صرفه در میدان حضور پیدا کنند.” “این فناوری به طرز چشمگیری موفقیت آمیز بوده است ، اما اکنون می دانیم که دیگر نمی توانیم بازده آنها را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم یا هزینه را کاهش دهیم. فرمول ما راهنمایی و سرعت بخشیدن به توسعه فناوری bifacial در مقیاس سریعتر خواهد بود.”

کارشناسان تخمین می زنند که تا سال 2030 ، سلولهای خورشیدی دو شکلی تقریبا نیمی از سهم بازار پنل های خورشیدی را در سراسر جهان به خود اختصاص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*